Newsletter Sign Up

Employment Opportunities

Frontier Channel 36

10/19/2020 - 10/28/2020

 

Monday, October 19, 2020

 2:00 PM               Both Sides of the Bars: Rethinking Technical Violations

 2:30 PM               When I Came Home

 3:39 PM               Tampa Bay Soapbox: Our Neighborhoods

 4:00 PM               The Dr Draw Show: Chameleon Show

 4:30 PM               National Gallery of Art: El Greco - An Artist's Odyssey

 5:00 PM               Innovation Fixation:  Tech Day

 5:40 PM               Wildlife Matters: Creating A Backyard Habitat

 6:00 PM               Bay of All Saints

 7:30 PM               Outfoxed:  Rupert Murdoch's War on Journalism

 9:00 PM               Toniq TV PDT Girls: : Rescue from Giligan's Island

11:00 PM             Democracy Now!

 

Tuesday, October 20, 2020

12:00 AM             My Left Breast

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Athena Society: The Culture Connection Workshop

10:00 AM             Culture Ventures: Susana Weymouth with Peter Zinober

10:30 AM             Tampa Bay Insiders: Surly Feminists for the Revolution

11:00 AM             Gasparilla Nite Parade '92

12:00 PM             From Risk to Action Women and HIV AIDS in Ethiopia

12:39 PM             Advanced Class Production: Heartsongs

 1:00 PM               Who Did It - The Clue VCR Game

 1:38 PM               The Tish MacIntosh Show:  The Adventure Begins

 2:00 PM               Stones and Stories - Two Centuries on the Conger Farm

 2:37 PM               Spanish Arts

 3:00 PM               Advanced Class Production: Lexis Gourmet Kitchen

 3:30 PM               Jake and the Giants

 5:00 PM               Psywar

 6:39 PM               Whose Children Are They Now?  AIDS Orphans in Ethiopia

 7:00 PM               Pay 2 Play: Democracy's High Stakes

 8:30 PM               After Tiller

10:00 PM             The Diamond Empire

11:00 PM             Democracy Now!

 

Wednesday, October 21, 2020

12:00 AM             Water Wars

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Palma Ceia Springs Centennial

 9:34 AM              Motherhood by Choice Not Chance

10:00 AM             TBCN Sports Talk: Leroy Staley

10:30 AM             Mi Gente Tampa Bay: Como manejar la tensión y el trauma

11:00 AM             Puerto Rican Cultural Parade 2008

11:35 AM             Chink in the Armor

12:00 PM             Chef's Day Off

12:34 PM             Random Aussies

 1:00 PM               There's Something About DOCTOR WHO

 1:37 PM               Reading Aloud with Judith McConnell:  The Tailor of Gloucester

 2:00 PM               Spookshow Macabre

 2:30 PM               Mi Gente Tampa Bay: Salud Mental y el Suicidio

 3:00 PM               Athena: Who Will Tell Herstory Workshop

 4:00 PM               Cuatro Music

 4:32 PM               ACLU Freedom Files: The Supreme Court

 5:00 PM               Timing is Everything: Advance Care Planning

 5:42 PM               Audrey Belcher Reflections

 6:00 PM               Tampa Bay Insiders: Kevin Beckner

 6:30 PM               The Word of Truth

 7:30 PM               Spotlight on Government: Judge Michael Scionti

 8:00 PM               TBCN's Sports Talk: Coach Richard Schmidt, UT Basketball

 8:30 PM               How I got Over

10:00 PM             Sexual Orientation: Is Change Possible?

10:32 PM             Shelter From The Storm

11:00 PM             Democracy Now!

 

Thursday, October 22, 2020

12:00 AM             Evil's Altar

12:38 AM             Advanced Class Production: Heartsongs

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Sunset Beach

 9:33 AM              Breaking the Silence, Lifting the Stigma of HIV AIDS in Ethiopia

10:00 AM             Spotlight on Government: Hillsborough County Sheriff's Office

10:30 AM             Tampa Bay Insiders: Tom Scott

11:00 AM             A Question of Ethics: Soul Murder North America

12:00 PM             Advanced Class Production: A.C.A.B.

12:31 PM             Spotlight on Government: Orlando Gudes, Tampa City Council

 1:00 PM               The Schenectady Techsplorer:  Roy Anderson

 1:30 PM               30 Odd Minutes: Haunted Victorian Mansion

 2:00 PM               Women in the Night

 3:32 PM               The Road to Recovery:  Together We Learn, Together We Heal

 4:00 PM               Curiosity Quest Goes Green: Sanitary Landfill

 4:30 PM               Adventures of Donkey Ollie: Off to Rome

 5:00 PM               Blueprint for Truth

 6:00 PM               Never Perfect

 7:03 PM               Florida Department of Health: Great 2 Wait

 7:30 PM               Healing Justice

 8:40 PM               Advanced Class Production: Lexis Gourmet Kitchen

 9:00 PM               Howard Zinn, A People's History of the United States

10:30 PM             Jazz Cardio Strength Stretch

11:00 PM             Democracy Now!

 

Friday, October 23, 2020

12:00 AM             Deadly Arrogance: The New Nuclear Nightmare

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Reverse Mortgages Explained

10:00 AM             Happy and Healthy: Fun Things to Do

11:00 AM             Don't Dis My Ability

12:30 PM             Both Sides of the Bars: Addressing Abuses by Correction Officers

 1:00 PM               Scattered Seeds

 2:00 PM               Portraits: The First Black American Divas of Song and Opera

 3:00 PM               Sci-Fi Journal: December Journal

 4:00 PM               Not Me

 4:30 PM               The Meadowlands Showcase: Happy Holidays Show

 5:00 PM               A Day Without a Mexican

 7:00 PM               Supreme Master Television

 8:00 PM               The Gary Null Show: Preventing and Reversing Cancer Naturally

 9:00 PM               Night of the Living Dead

10:35 PM             Innovation Fixation:  Life Enabling Technologies/Alligator Zone/UVentures

11:00 PM             Democracy Now!

 

Saturday, October 24, 2020

12:00 AM             Spit it Out

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Winter Baseball Clinics: Pitching with Jerry Edwards

11:00 AM             House Appropriations Committee:  PEG Channels

 1:00 PM               The Golden Cassette Awards: Through the Ages

 3:00 PM               Job Hunting 101: Resumes and Cover Letters

 4:00 PM               Dance Today in Maine:  Carol Dilley

 4:30 PM               Jazz Cardio Strength Stretch

 5:00 PM               Black Snake Killaz: A #NODAPL Story

 7:00 PM               Speak Up Tampa Bay: Scams

 8:00 PM               Battle for the Klamath

 9:00 PM               Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media

11:00 PM             Creature Features

 

Sunday, October 25, 2020

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Praise & Worship Hour

10:00 AM             Florida Yard Fandango

11:00 AM             Advanced Class Production: Tampa Grapevine

12:00 PM             Born Again

 1:30 PM               Fitness Agenda:  Freshman 15

 2:00 PM               Children of the Tsunami

 3:00 PM               American Democracy Television

 4:00 PM               Give Your Walls Some Soul:  This Abstract Has Soul

 5:00 PM               Washington, You're Fired

 6:30 PM               Death Row Kids

 7:00 PM               Hillsborough Health: The Head Start Program

 7:30 PM               Killer's Paradise

 9:00 PM               Innovation Fixation:  Carvoyant/USF Connect/Code for Tampa Bay

 9:30 PM               Desire

11:00 PM             Biro

 

Monday, October 26, 2020

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Eastern Light Screening Zone: Kingdom Anthem

10:00 AM             Athena: Who Will Tell Herstory Workshop

11:00 AM             National Gallery of Art: Leonardo: To Know How to See

12:00 PM             Culture Vultures: Moving Current/KDNY Dance Co.

12:30 PM             The Brainwashing of My Dad

 2:00 PM               Sound the Trumpet

 3:00 PM               Jabberwock Program 2005

 4:00 PM               NASA Sci Files: The Case of the Biological Biosphere

 5:00 PM               Unborn in the USA

 7:00 PM               Healing Cancer from Inside Out

 8:32 PM               Twenty Years Without Justice

 9:00 PM               Seventh-Gay Adventists

11:00 PM             Democracy Now!

 

Tuesday, October 27, 2020

12:00 AM             Hofmann's Potion

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              U.S. Department of Education: Healing Youth

10:00 AM             Tampa Bay Insiders: Chloe Coney

10:30 AM             Advanced Class Production: Effective Communication in Teams

11:00 AM             Dialing Down on the Open Seas

11:30 AM             Finding the Good Life with Dr. Gene: COVID-19 Reset

12:00 PM             Voices of the Holocaust

 1:30 PM               How I Make Monsters

 2:00 PM               Just Me and Mom

 3:00 PM               Advanced Class Production: The Challenges of Breakups

 3:30 PM               Jake and the Giants

 5:00 PM               Firehouse Kitchen: Spaghetti and Meatballs/Chocolate Chip Cookies

 5:30 PM               Washington, You're Fired

 7:00 PM               When We Lead: Women's Voices Reshaping Our Media

 8:30 PM               Stare Into the Lights My Pretties

10:38 PM             Whose Children Are They Now?  AIDS Orphans in Ethiopia

11:00 PM             Democracy Now!

 

Wednesday, October 28, 2020

12:00 AM             The Samantha Smith Project

 1:00 AM              Community Bulletin Board

 9:00 AM              Holocaust Remembrance Day

10:00 AM             The Scoop: Elizabeth Frazier, Lightning Foundation

10:30 AM             Autism & Your Community: Autism & Community Engagement

11:00 AM             Noam Chomsky: Fairy Tales and Empire

12:00 PM             The Angel and the Bad Man

 1:39 PM               Advanced Class Production: Heartsongs

 2:00 PM               Sharing Miracles: My Battle with Cancer

 2:30 PM               Mi Gente Tampa Bay: Discriminacion Laboral por Origen Nacional

 3:00 PM               Keynote Speaker: Desmond Tutu

 4:00 PM               Storytime at Carver Memorial Library

 4:30 PM               Destination Tomorrow #7

 5:00 PM               Childhood Lost

 6:00 PM               Tampa Bay Insiders: Sandy Murman

 6:30 PM               The Word of Truth

 7:30 PM               Spotlight on Government: Hillsborough Education Foundation

 8:00 PM               TBCN Sports Talk: Oscar Gonzalez

 8:30 PM               The Last Fighters

10:00 PM             Reflections on the Russian Revolution of 1917

11:00 PM             Democracy Now!